zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Poraďte si s pálením žáhy pomocí přírodních prostředků, které máte doma

Pavlína Klaudová
16.03.2024

Pálení žáhy není nic příjemného. Ať už se objeví z jakýchkoli příčin, je fajn se s ním rozloučit rychle a efektivně. Proti tomuto problému mohou pomoci přírodní prostředky, o kterých jste třeba ještě neslyšeli, ale v naturopatii mají své stálé místo.

Pálení žáhy může být poměrně časté

Pálení žáhy nastává, když část obsahu žaludku stoupá do jícnu a způsobuje pocit pálení za hrudní kostí. Je často doprovázeno kyselým refluxem nebo záchvaty kašle. Ať už souvisí s těžkým jídlem nebo gastroezofageální refluxní chorobou (GERD), není to žádná legrace. Tímto problémem trpí lidé v návaznosti na různé situace. Někdo s ním může bojovat po konzumaci určitých druhů potravin, vína s obsahem mnoha kyselin nebo je typický pro ženy v těhotenství či lidi s nadváhou. Může se vyskytnout rovněž jako reakce na stres a psychické potíže. 

Co dělat, když pálí žáha a v rámci prevence vzniku nepříjemné situace:

  • Pokud vás pálí žáha, je lepší odpočívat a nevyvíjet žádnou sportovní aktivitu. 
  • Objeví-li se pálení žáhy, zvedněte horní část těla, abyste snížili reflux kyseliny.
  • V rámci prevence vzniku problému je dobré pít čaje, které podporují trávicí systém jako rozmarýn, heřmánek, ibišek, ostropestřec mariánský, ale také zázvor. 
  • Zajímavé pro ty, kdo trpí pálením žáhy je také doplnění probiotik
  • Pomáhá také omezení potravin, které podporují reflux kyselin jako syrová zelenina, smažená jídla, rajčata, tučné maso a sýry, alkohol, ocet, kyselé šťávy (citrusy, rajčata), tuky, šumivé nápoje.

Není to jenom o sodě, co ještě pomůže

Pálení žáhy může být důsledkem nevyrovnané acidobazické nerovnováhy ve vašem těle, vznikající v důsledku konzumace potravin, které „nesednou“, stresu, v návaznosti na užívání některých léků. Asi nejznámějším přírodním prostředkem pro eliminaci pálení žáhy je jedlá soda. Má ji doma prakticky každý a je poměrně účinná. 

Co ještě můžete použít proti pálení žáhy a máte to doma:

  • Zázvor působí přirozeně protizánětlivě, je i karminativní, to znamená, že pomáhá při vypuzování střevních plynů. Zklidňuje sliznici trávicího traktu a pomáhá snižovat tvorbu žaludeční kyseliny. Připravte si nálev tak, že do vroucí vody přidejte lžičku čerstvě nastrouhaného zázvoru, nechte několik minut vyluhovat a nálev pijte třikrát denně. 
  • Zelná šťáva je dalším přírodním protizánětlivým prostředkem, který pomáhá při pálení žáhy. Vypijte půl šálku ráno na lačný žaludek.
  • Citron je kyselá potravina, která pomáhá alkalizaci žaludku a působí proti překyselení organismu. Stačí vypít šťávu z půlky citronu, smíchaného s vodou na lačný žaludek.
  • Bílý nebo zelený jíl se v naturopatii rovněž používá vnitřně proti pálení žáhy. Ultrafiltrovaný, jemný zelený nebo bílý jíl pro potravinářské použití se smíchá v množství ½ kávové lžičky v ½ sklenice vody. Pije se půl hodiny před jídlem a v odstupu od užívání léků (2-3 hodiny)
  • Raw med pomáhá proti pálení žáhy. Je protizánětlivý, používá se při infekcích žaludku a střev. Omezuje střevní fermentaci a snižuje projevy zácpy. Pomáhá také při trávení a povzbuzuje žaludek.

 

Zdroje: ncbi.nlm.nih.govmsdmanuals.commayoclinic.orghealth.harvard.edu

Autor: Pavlína Klaudová

Srdeční arytmie u dětí – typy, projevy a léčba
Paliativní péče – co všechno má na starost?

Další články